• Ексклюзивний дистриб'ютор в Україні: ТОВ «Дансон Фарма»
  • +38 (044) 225 05 77

ДОВІДНИК: АЛЕРГІЯ НА КЛІЩІВ ДОМАШНЬОГО ПИЛУ

Нежить, почервоніння очей, кашель - це класичні прояви алергії. Якщо ви відчуваєте подібні симптоми, перебуваючи в приміщенні, особливо вдома, то одна з найчастіших причин цього - алергія на кліща домашнього пилу (пилового кліща). Ці кліщі поширені по всій земній кулі і мешкають у оселях людини, будучи постійними співмешканцями. Незважаючи на те, що живуть вони у кожному будинку, алергічна реакція буває не у всіх, а у людей (особливо дітей) чутливих до алергенів кліщів. Цими алергенами є дрібні фрагменти кліщів та продукти їхньої життєдіяльності (фекалії), які знаходяться в домашньому пилу. Але з цим можна впоратися та звести прояви симптомів алергії до мінімуму. Дізнайтеся більше про те, як ви можете впоратися з алергією на кліщів домашнього пилу, як визначити її наявність, а також про те, як вона проявляється.

АЛЕРГІЯ НА КЛІЩІВ ДОМАШНЬОГО ПИЛУ

Існує три підходи до боротьби з алергією на кліщів домашнього пилу:

  • Уникати контактів з алергенами, за допомогою регулярної боротьби з пилом (вологе прибирання, часте прибирання пилососом, вилучення всіх килимів зі спалень);
  • Лікування симптомів ліками;
  • Десенсибілізація за допомогою екстрактів мікрокліщів.

Перш за все, вам слід звернутися до лікаря, щоб підтвердити наявність алергії саме на кліщів домашнього пилу, тому що такими ж симптомами супроводжується алергія на домашніх тварин або цвіль. Проконсультуйтеся з спеціалістом, щоб вирішити цю проблему.

Варто зазначити, якщо не лікувати алергію на кліщів домашнього пилу, то до цього виду сенсибілізації можуть приєднатися й інші. Коли ваші слизові оболонки постійно перебувають у запаленому стані, це може спровокувати розвиток алергічного запалення і в інших органах і системах. Наприклад, симптоми можуть переходити з верхніх дихальних шляхів до нижніх та викликати розвиток астми. Тож, ви повинні обов'язково зробити кроки для усунення алергії на кліщів домашнього пилу.

ЯК РОЗВИВАЄТЬСЯ АЛЕРГІЯ НА КЛІЩІВ ДОМАШНЬОГО ПИЛУ?

Кліщі виділяють специфічні білки. Вони і викликають алергію при контакті зі слизовими оболонками. Вони переносяться за допомогою пилу, що дозволяє їм проникати в організм через повітря, яким ви дихаєте. Зазвичай ці речовини не створюють проблеми, як і самі кліщі домашнього пилу: вони не жалять, не кусають і не є переносниками захворювань.

Але при алергії на кліщів домашнього пилу, імунна система сприймає безпечну речовину (в даному випадку білки кліщів) як чужорідну для організму і реагує відповідним чином, намагаючись захиститися від зовнішньої загрози. У ході цього процесу вивільняються антитіла – IgE, які, вивільняють медіатори запалення, як-от гістамін. А гістамін відповідальний за розвиток алергічних запальних реакцій в організмі, що симптоматично проявляється як нежить, кашель, кон'юнктивіт та набряк, свербіж.

АЛЕРГІЯ НА КЛІЩІВ ДОМАШНЬОГО ПИЛУ – ЗНИЖЕННЯ КОНЦЕНТРАЦІЇ АЛЕРГЕНІВ

Першим кроком при лікуванні будь-якої алергії є зниження концентрації алергенів. При цьому алергічні симптоми можна звести до мінімуму або навіть повністю прибрати.

Кліщів домашнього пилу неможливо побачити неозброєним оком, тому що їхні розміри всього 0,1 - 0,5 міліметра. Їхнім середовищем проживання є ваш будинок, а точніше матраци, килими, подушки, покривала, м'які меблі та інше. Їхня наявність не є ознакою забруднення чи антисанітарних умов. Просто їхній спосіб життя пов'язаний з людиною та її житлом, оскільки харчуються вони в основному омертвілими частинками шкіри, а людина в нормі щодня позбавляється близько 1,5 г шкіри. І саме тому «місцем проживання» більшості кліщів є речі, які знаходяться у безпосередньому контакті з вашою шкірою, постільними речами та білизною. Ось через що алергічні симптоми проявляються частіше вночі та рано-вранці. Тож спершу потрібно убезпечити свою спальню, особливо ліжко.

Особливо улюбленим місцем проживання цих павукоподібних є матрац, оскільки саме там найсприятливіші умови для їхнього існування. Де вони залишають після себе фекалії, що містять антигени, і викликають симптоми алергії. Чохол для матраца (наматрацник) непроникний для білків, що містяться в екскрементах пилового кліща, тож запобігає попаданню алергенів на ваші слизові оболонки. Розмір пор в наматрацнику менше 0,5 мкм, що, переводячи в міліметри, буде відповідати 0,0005, тоді як розмір кліщів становить 0,1-0,5 мм, а діаметр їхніх екскрементів 30 мкм. Шви повинні бути герметичними, щоб кліщі не мали змоги залишити матрац. Водночас, матеріал повинен бути дихаючим, тому що людина має властивість потіти, особливо під час сну. У Німеччині страховка покриває використання антиалергічних засобів та захисних чохлів, зокрема наматрацників, а в нашій країні людина має думати про свій захист самостійно.

Існують також чохли для подушок та ковдр. Догляд за такими чохлами простий: 1-2 рази на рік їх слід прати при високих температурах (60 °C), оскільки при низьких температурах кліщі залишаються живими. Також має відбуватися щотижнева зміна постільної білизни.

Зменшенню популяції кліщів сприяє усунення таких «пилозбірників» як:

  • ящики під ліжком;
  • довгі важкі штори;
  • відкриті полиці;
  • м'які іграшки.

Порада. Якщо прання м'яких іграшок при високих температурах неможливе існує варіант з екстремальною заморозкою. Для цього слід помістити їх в морозильник на 12 годин, а потім вимити при низькій температурі. Екстремальний холод вбиває кліщів домашнього пилу (а також будь-яких інших комах), а наступне миття усуває алергени, що скупчилися.

Кліщі домашнього пилу полюбляють середовище з вологістю 65-80%. Відкриваючи вікно три-чотири рази на день, хоча б на 15 хвилин, можна знизити вологість у спальні до 45-55%, оскільки в умовах нижче 55% вологості кліщі нормально розмножуватися та розвиватися не можуть. Температура в приміщенні повинна бути не більше 18-20 °C, оскільки кліщі віддають перевагу теплу, а оптимальна температура для них 25 °С.

ЯК ДІАГНОСТУВАТИ АЛЕРГІЮ НА КЛІЩІВ ДОМАШНЬОГО ПИЛУ?

Ставить діагноз лише лікар-алерголог. Одним із важливих факторів для встановлення діагнозу є виявлення того, коли та де проявляються алергічні симптоми.

Щоб підтвердити діагноз наявності алергії саме на кліщів домашнього пилу, необхідно здати аналізи на алергію. Найбільш поширеним видом діагностики є прик-тест. На внутрішній бік передпліччя наносять різні алергени, білки. Потім шкіру обережно проколюють голкою, щоб речовини могли проникати у шкіру. Якщо пошкоджена ділянка червоніє через 15-20 хвилин або трохи набрякає (як при укусі комара), це свідчить про наявність алергії.

Аналіз крові також може вказувати на наявність алергії на кліщів домашнього пилу. Інший метод, що називається RAST-тестом, визначає, чи виробляє організм антитіла до алергенів кліща.

Якщо процедура не покаже, чи є у вас алергія, лікар може також провести провокаційний тест, в якому алерген розпорошується безпосередньо на слизову оболонку носа. Іноді у відповідь цей тест розвивається важка системна реакція, тому його потрібно проводити під наглядом лікаря у спеціалізованих установах.

ЛІКУВАННЯ АЛЕРГІЇ НА КЛІЩІВ ДОМАШНЬОГО ПИЛУ – МЕДИКАМЕНТОЗНЕ ЛІКУВАННЯ

Симптоми алергії на кліщів домашнього пилу можна полегшити за допомогою ліків. Це не тільки антигістамінні препарати, але також глюкокортикстероїди та адреналінові спреї. Слід враховувати, що всі ліки мають побічні ефекти. Тому перш ніж приймати якісь ліки від алергії, порадьтеся з лікарем-алергологом.

Фактична причина алергії – надмірна реакція імунної системи на алерген, під час застосування медичних препаратів лише маскується, а не лікується.

 

АЛЕРГІЯ НА КЛІЩІВ ДОМАШНЬОГО ПИЛУ – ДЕСЕНСИБІЛІЗАЦІЯ

Десенсибілізація або алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ) дозволяє організму боротися з речовинами, які викликають алергію за рахунок поступового звикання до алергенів та зниження чутливості до них. Тому, з часом організм не буде так гостро реагувати на чужорідні речовини, якими в даному випадку є білки кліща домашнього пилу. Десенсибілізуюча терапія призначається лише лікарем: вводяться екстракти алергенів кліщів домашнього пилу протягом трьох років за схемою. Введення антигенів в організм відбувається ін'єкційним шляхом або сублінгвально.

Десенсибілізація особливо ефективна у дітей або дорослих, які тільки вони почали відчувати симптоми алергії. В ідеалі можна досягти повної відсутності симптомів алергії або значно зменшити її прояви.

ПОРАДИ, ПРОПОЗИЦІЇ ТА ІНША ІНФОРМАЦІЯ

Підпишіться на розсилку просто зараз. Ви зможете отримувати цікаву інформацію щодо питань, які пов'язані з алергією та здоров'ям, а також про наші новинки та продукти. Крім цього, будемо повідомляти вам про поточні акції та спеціальні пропозиції.